Czy można się zarazić koronawirusem od psa lub kota?

23-04-2020

Czy można się zarazić koronawirusem od psa lub kota?

Koronawirus a pies, kot.


W związku z panującą pandemią wiele osób zastanawia się, czy może się zarazić koronawirusem od swojego pupila np. psa, kota. W celu dokładnego zgłębienia tematu należy odnieść się do wytycznych WHO Światowej Organizacji Zdrowia. Koronawirus - Czy ludzie mogą zarazić się COVID-19 od zwierzą ? Koronawirusy należą do rodziny wirusów, które są powszechne u zwierząt. Czasami ludzie zarażają się tymi wirusami, które mogą następnie rozprzestrzeniać się na inne osoby. Na przykład SARS-CoV był związany z kotami cywetami, a MERS-CoV jest przenoszony przez wielbłądy dromaderów.

Możliwe źródła koronawirusa COVID-19 dla zwierząt nie zostały jeszcze potwierdzone. Aby się chronić, na przykład podczas odwiedzania rynków żywych zwierząt, unikaj bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami i powierzchni mających kontakt ze zwierzętami. Przez cały czas zapewniaj dobre praktyki bezpieczeństwa żywności. Obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi ostrożnie, aby uniknąć zanieczyszczenia niegotowanej żywności i unikaj spożywania surowych lub niedogotowanych produktów zwierzęcych.

 

Czy są znane przypadki zarażenia koronawiresem COVID-19 psa lub kota?

Chociaż w Hongkongu zdarzył się jeden przypadek zarażenia psa, nie ma do tej pory dowodów na to, że pies, kot lub jakiekolwiek zwierzę może przenosić koronawirusa COVID-19. Wirus COVID-19 rozprzestrzenia się głównie poprzez kropelki wytwarzane, gdy zarażona osoba kaszle, kicha lub mówi. Aby się chronić, często i dokładnie myj ręce.WHO - Światowa Organizacja Zdrowia nadal monitoruje najnowsze badania dotyczące tego i innych tematów COVID-19 i będzie aktualizować, gdy będą dostępne nowe odkrycia.

 

Bibliografia:wfo int (z 4.04.2020)