Czy składniki odżywcze mają wpływ na nasze zdrowie?

04-08-2017

Czy składniki odżywcze mają wpływ na nasze zdrowie?

 

W kształtowaniu zdrowia zasadniczą rolę odgrywa dieta. Aby organizm człowieka prawidłowo funkcjonował należy dostarczyć mu odpowiednich ilości odpowiednio dobranych składników odżywczych takich jak:

  • białka,
  • węglowodany,
  • tłuszcze,
  • błonnik,
  • składniki mineralne,
  • witaminy.

Zagrożeniem dla zdrowia jest dostarczanie organizmowi większych niż zalecane i wynikające z zapotrzebowania ilości pożywienia, a co za tym idzie poszczególnych składników odżywczych lub zachwianie ich proporcji. Szczególnie niepożądane jest spożywanie zbyt wielu przetworzonych i oczyszczonych produktów bogatych w tzw. "puste kalorie". Nadużywanie prostych węglowodanów (cukrów) w postaci białego pieczywa i słodyczy doprowadza w konsekwencji do otyłości i wielu towarzyszących schorzeń. Spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów i cukrów może prowadzić do nadciśnienia, udaru lub chorób serca. Dieta skrajnie bogata w tłuszcze i cukry może powodować podwyższenie poziomu cholesterolu i trójglicerydu we krwi. Oba te tłuszcze powodują zakłócenia krążenia i prowadzą do stwardnienie tętnic wiodących do serca.

 

Białka

Konieczne są do budowy i naprawy tkanek, komórek czy mięśni. Ich źródłem są rośliny strączkowe np. fasola, soja; zboża, mięso, ryby i owoce morza oraz produkty mleczne.

Planując swoja dietę najkorzystniej jest ograniczać spożycie zbyt dużych ilości wołowiny czy wieprzowiny i zastępować je rybami, drobiem czy białkami roślinnymi.

 

Węglowodany

Są głównych źródłem energii. Spożywane jednak w nadmiarze odkładają się w organizmie w postaci tłuszczu. Występują jako cukry naturalne i skrobia w produktach zbożowych oraz jadalnych korzeniach warzyw.

Najkorzystniejsze jest spożywanie produktów wytwarzanych z surowców nierafinowanych np. z mąki pełnoziarnistej, jeść zielone i żółte warzywa ale unikać białego pieczywa.

 

Tłuszcze

Są skondensowanym źródłem energii, w porównaniu z innymi składnikami pokarmowymi dostarczają jej najwięcej. Produkty pochodzenia zwierzęcego, wyroby mleczne oraz jaja zawierają tłuszcze nasycone. Natomiast tłuszcze jednonienasycone zawarte są najczęściej w drobiu i oleju z oliwek. Tłuszcze wielonienasycone są w takich produktach jak ryby czy olej rzepakowy.

 

Błonnik

Jest nietrawioną częścią produktów pochodzenia roślinnego.

Mimo, że błonnik nie ma wartości odżywczej czy energetycznej jest bardzo ważnym składnikiem diety i koniecznym dla prawidłowej pracy jelit.

 

Składniki mineralne

Są nimi np. żelazo, potas, wapń, sód (zawarty w soli kuchennej) i wiele innych. Źródłem jest pożywienie, woda oraz sól kuchenna i konieczne jest dostarczanie ich do organizmu w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Spożycie soli kuchennej w nadmiarze może prowadzić do wielu groźnych chorób.

 

Witaminy

Są to złożone związki chemiczne potrzebne naszemu organizmowi w minimalnych określonych ilościach w celu regulowania metabolizmu i wspomagania przemiany węglowodanów i tłuszczów w energię.

Najkorzystniej jest dostarczać witaminy spożywając regularnie surowe warzywa i owoce. Czasami witaminy są niszczone w czasie zbyt długiej czy nieodpowiedniej obróbki termicznej.

 

Zapraszamy na nasze strony.

Zespół zdrowapolka.pl