Jak dbać o własne zdrowie ?

16-10-2017

Jak dbać o własne zdrowie ?

 

Podatność na choroby i zdrowie zależą od stylu życia, a częściowo są dziedziczone. Należy pamiętać o tym, że samemu można zwiększyć szanse na utrzymanie sprawności fizycznej i zdrowia.

Co należy robić?

- przestrzegać właściwej diety,

- zmniejszyć spożycie alkoholu,

- rzucić palenie,

- więcej ćwiczyć.

 zdrowo żyj

Można korzystnie wpłynąć na stan organizmu w każdym wielu, stosując zdrowy styl życia i korzystając ze wskazówek poniżej.

Ćwiczenia

pomagają organizmowi w trojaki sposób:

1. utrzymują jego mobilność

2. siłę

3. kondycję serca i płuc

Aktywność fizyczna przyczynia się do: głębszego oddychania, serce bije szybciej - przetaczając krew do mięśni. Im intensywniejszy wysiłek, tym korzyści dla organizmu większe. Ćwiczenia pomagają utrzymać prawidłową wagę ciała, wzmacniają zwiotczałe mięśnie, a ponadto regulują apetyt.

 

Odżywianie się

w kształtowaniu zdrowia to dieta odgrywa zasadniczą rolę. Aby skutecznie funkcjonował nasz organizm potrzebuję odpowiednich składników odżywczych.

Zagrożenia:

– to przekarmienie się, czyli przyjmowanie zbyt wielu przetworzonych i oczyszczonych produktów bogatych w „puste kalorie”

- nadużywanie prostych węglowodanów – cukrów w postaci białego pieczywa i słodyczy

- przyjmowanie nadmiernej ilości cukrów i tłuszczów, co wiąże się z nadciśnieniem i wynikającym z tego udaru oraz chorobami serca.

Ponadto osoby, których dieta jest skrajnie bogata w tłuszcze i cukry, mogą cierpieć na podwyższenie poziomu cholesterolu i trójglicerydu we krwi., a także oba te tłuszcze powodują utrudnienie krążenia i stwardnienie tętnic wiodących do serca.

 

Tytoń i alkohol

Palenie tytoniu jest przyczyną wielu poważnych chorób, w tym raka płuc, chorób serca i układu krążenia. Paląc regularnie, z paleniem każdego papierosa tracisz zapewne 5 minut życia. Rezygnując z palenia papierosów zwiększasz swe szanse na uniknięcie chorób związanych z nałogiem.

 

Alkohol

Narażasz się na poważne ryzyko wtedy, gdy przekraczasz bezpieczne dawki alkoholu lub uzależniasz się od alkoholu (np. uszkodzenie wątroby, otyłość).

Umiarkowane spożycie alkoholu nie powinno jednak szkodzić. Działanie alkoholu na ciało i umysł zależy od jego stężenia we krwi, wykazuje też zróżnicowanie osobnicze w zależności od ciężaru ciała.

 

Nadmierne spożywanie alkoholu jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet. Wiadomo, że wątroba kobiety jest podatniejsza na jego szkodliwe działanie. Wynika to z różnic w sposobie przetwarzania alkoholu przez wątrobę kobiety i mężczyzny. Oprócz narażenia własnego zdrowia, kobiety pijące w czasie ciąży ryzykują zdrowiem dziecka. Nawet niewielkie ilości alkoholu zwiększają ryzyko niedowagi i niedorozwoju umysłowego dziecka.

 

Uwaga: Wykonywanie ćwiczeń jest zależne od stanu zdrowia - bezwzględnie w każdym przypadku należy zasięgnąć porady lekarza.

 

Zapraszamy na nasze strony.

Zespół zdrowapolka.pl