Jak możemy dbać o kręgosłup?

14-12-2018

Jak możemy dbać o kręgosłup, aby cieszyć się sprawnością do późnej starości?

 

Jeżeli chcemy cieszyć się zdrowym kręgosłupem musimy wcielić w życie kilka podstawowych zasad.

 

1. Ciężkie przedmioty

Jeżeli musimy przenieść, podnieść jakiś ciężar musimy pamiętać o tym, aby robić to powoli, z siadu, trzymając prosty kręgosłup. Po ciężary nie schylamy się, ponieważ za bardzo obciążamy kręgosłup. Staramy się utrzymywać przedmiot najbliżej ciała.

Jakie są górne granice ciężaru do podnoszenia dla jednej osoby?

dla kobiet to 20kg, a dla mężczyzn 50kg.

Niosąc ciężkie przedmioty unikamy gwałtownych oraz nagłych skrętów. Jeżeli musi się obrócić to robimy to całym ciałem, ewentualnie zginamy stawy kolanowe i biodrowe, a nie plecy.

 

2. Pozycja siedząca.

Staramy się jak najczęściej zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą. Pamiętamy o odpowiedniej wysokości stanowiska pracy. Dobrym pomysłem jest korzystanie z odpowiednich klinów, poduszek przeznaczonych do długotrwałego siedzenia, trenerów balansowych, dużych piłek, czy podpórek lędźwiowych. Czytając książkę, czy pisząc staramy utrzymać się kręgosłup wyprostowany, nie pochylamy się do przodu. Pamiętamy o tym, aby miednica zawsze była dosunięta do oparcia krzesła.

 

3. Pozycja stojąca.

Ograniczamy długotrwałe stanie w jednej pozycji, nosimy wygodne buty, z wkładkami ortopedycznymi jeżeli musimy i unikamy wysokich obcasów.

 

4. Odpoczynek

Pamiętamy, aby zapewnić naszemu organizmowi odpowiedni odpoczynek i komfortowe warunki do spania. Materac powinien być sprężysty i niezbyt miękki, a poduszka musi zapewniać prawidłowe podparcie kręgosłupa.

 

5. Odżywianie się

Nie zapominamy o zdrowej i urozmaiconej w warzywa i owoce diecie.

 

6. Ruch i sport

Poprzez ruch i ćwiczenia możemy wzmocnić mięśnie i wydolność kręgosłupa. Pamiętamy o gimnastyce niezależnie od wieku. Pomoże nam to w utrzymaniu odpowiedniej wagi i zapobieganiu nadwadze, która jest bardzo niekorzystna dla naszego kręgosłupa.

klin pod kręgosłup

Pamiętajmy, że codziennie musimy dbać o nasz kręgosłup.

 

Uwaga: Wykonywanie ćwiczeń jest zależne od stanu zdrowia - bezwzględnie w każdym przypadku należy zasięgnąć porady lekarza i ćwiczyć wg wskazań lekarza lub rehabilitanta.