Jak zdiagnozować zakwaszenie organizmu?

22-06-2017

Jak zdiagnozować zakwaszenie organizmu?

Stan kwasowo-zasadowy organizmu można zmierzyć za pomocą papierków lakmusowych poprzez łatwy pomiar pH moczu. Pomiar wartości pH moczu daje prostą możliwość ustalenia ogólnej sytuacji metabolicznej i sprawdzenia, czy z pożywienia wchłaniana jest wystarczająca ilość elementów zasadowych.

Skala pH obejmuje wartości od 0-14, gdzie 7 to poziom neutralny. Natomiast o pH kwaśnym mówimy, gdy jest ono niższe niż 7, a gdy wartości przekraczają 7 mówimy o pH zasadowym.

PH moczu waha się między 5,0 a 7,5.

Jak dokładnie przeprowadzić pomiar wartości pH moczu?

Zebrać świeży mocz do naczynia, oderwać papierek lakmusowy i zanurzyć pole wskaźnika (żółte) na około 1 sekundę w moczu.

Można również zwilżyć papierek lakmusowy w strumieniu oddawanego moczu.

Uwaga! Pola wskaźnika nie można wcześniej dotykać palcami.

W zależności od wartości pH pole wskaźnika zmienia swój kolor. Następny krok to porównanie koloru wskaźnika ze skalą kolorów w ciągu około 2 minut i odczytać wartość pH.

Jednorazowy pomiar dzienny nie jest wystarczający, a przypadkowe i sporadyczne pomiary wartości pH moczu mogą łatwo wprowadzić w błąd.

Dla uzyskania idealnego profilu kwasowo-zasadowego powinno się dokonywać około 5-6 pomiarów w ciągu dnia przez 3 do 6 dni.

W celu ułatwienia przeprowadzania badań i ich interpretacji do papierków lakmusowych dołączono tabelki do nanoszenia pomiarów.

Opis pomiarów

1, lekkie zakwaszenie

Po godzinie 22.00 wartości pH są niższe niż 6,4.

Organizm jest zakwaszony i przeciwdziała temu, usiłując wydalić nadmierne ilości kwasów.

Rano wartość pH jest najniższa a następnie podnosi na skutek regulacji dokonywanej przez nerki i wątrobę. Dobra dynamika jest znakiem dla regulacji działającej w organizmie.

- SPOŻYWAJ WIĘCEJ POKARMÓW ZASADOWYCH -

2,silniejsze zakwaszenie

Krzywa wykazuje tylko nieznaczne wahania.

To znaczy, że zwiększona produkcja zasad po posiłku nie jest już tak wyraźna a wartości pH znajdują się w zakresie kwaśnym, W takim przypadku zachodzi zakwaszenie wewnątrzkomórkowe i systemy obronne organizmu są wyczerpane. Przemiana materii w komórce jest zablokowana i brak już jest dobrej dynamiki.

- NALEŻY ZNACZĄCO ZWIĘKSZYĆ ILOŚĆ WARZYW I OWOCÓW W DIECIE -

3, mocne zakwaszenie

Wartość pH rano jest najwyższa – ponad pH 7

Normalne wydalanie kwasów za pomocą wątroby i nerek w nocy jest zaburzone. Występują duże zakłócenia w funkcjonowaniu wątroby i nerek. Typowe są tutaj kwaśne wartości pH występujące w południe.

- POLECAMY KONTAKT Z LEKARZEM LUB DIETETYKIEM -

4, Wartości pH są stale zasadowe

Wartość pH stale przekracza wartość 7.

Może to być wywołane pewnymi lekami oraz infekcją dróg moczowych, spowodowanych przez bakterie wytwarzające amoniak. Może występować również niedostateczne wydalanie kwasów przez nerki – kwasy kumulują się w organizmie oraz zwiększona ilość silnie zasadowego amoniaku w moczu. Typową oznaką jest silnie amoniakowy zapach moczu.

- ZALECA SIĘ SPECJALISTYCZNE BADANIA -

Ważne: Badanie pH moczu może dostarczyć wielu informacji, jednak nie można go rozpatrywać w oderwaniu od innych czynników. Przykładowo sposób odżywania bogaty w pokarmy mięsne nie pasuje do moczu o chronicznym odczynie zasadowym.

Dla kogo papierki lakmusowe i pomiary pH moczu?

  • dla każdej osoby zainteresowanej stanem swojego zdrowia
  • a w szczególności polecane osobą cierpiącym na częste dolegliwości bólowe – zwłaszcza bóle głowy, stawów
  • dla cukrzyków
  • przy schorzeniach nerek
  • w zaburzeniach poziomu elektrolitów
  • kobietom w ciąży
  • w czasie postów, głodówek
  • przy stosowaniu diet ( odchudzających, dla sportowców, kulturystów)

Gdzie można kupić papierki lakmusowe?

Zapraszamy do sklepu (kliknij)

Zapraszamy na nasze strony.

Zespół zdrowapolka.pl

www.zdrowapolka.pl