Miód pszczeli kontra miód sztuczny

30-11-2018

Jakie są różnice pomiędzy nimi, który wybrać ? - dowiecie się czytając poniższy artykuł?

Miód pszczeli naturalny Klimuszki jest produktem naturalnym, spożywczym. Wytwarzany jest przed pszczołę miodną z nektaru bądź spadzi, również z obu tych surowców, a czasami z soków roślinnych. Miód ma charakterystyczny słodki smak oraz barwę od bursztynowej do ciemnego brązu.

Co zawiera miód pszczeli?

Dojrzały miód pszczeli składa się z: wody 20-23%, sacharozy łącznie z melecytozą do 5-11%, glukozy i fruktozy 60-80%, dekstryn średnio ok. 5%, związków azotowych do 3%, sole mineralne, kwasy organiczne, enzymy, witaminy, barwniki, olejki eteryczne.

Miody pszczele rozróżnia się na nektarowe, spadziowe lub nektarowo-spadziowe. Miód nektarowy Manuka może pochodzić z wielu gatunków roślin – miody wielokwiatowe lub głównie z 1 gatunku – tzw. miód akacjowy, lipowy, grykowy, wrzosowy. Miody spadziowe zawierają więcej dekstryn i soli mineralnych, mniej cukrów prostych i kwasów.

Miód płynny – patoka po pewnym czasie ulega krystalizacji, mętnieje i gęstnieje.

Jest pokarmem dietetycznym, łatwo przyswajalnym – glukoza kalorycznym 328 kcal na 100g, polecany dla dzieci, rekonwalescentów oraz jako lek.

Miód sztuczny to namiastka miodu naturalnego. Jest zrobiony z zinwertowanej sacharozy lub syropu skrobiowego zagęszczonego do zawartości około 20% wody. To ulep, zagęszczona masa do której dodano substancje zapachowe np. esencje z miodu naturalnego, smakowe i barwiące np. karmel. Następnie masa poddana jest schłodzeniu, w czasie którego uzyskuje drobnokrystaliczną, smarowaną konsystencję miodu naturalnego. Miody sztuczne najlepiej używać do pieczenia np. pierników.

Naturalny miód pszczeli

Dokonując wyboru pomiędzy miodem pszczelim naturalnym a sztucznym, powinniśmy kierować się ich przeznaczeniem. Gdy chcemy poddać miód obróbce cieplnej, wtedy najlepiej wybrać miód sztuczny, natomiast gdy spożywamy miód bezpośrednio (np. smarując nim chleb) i chcemy przyswoić jak najwięcej soli mineralnych, łatwo przyswajalnej glukozy, to wybierajmy Miody pszczele naturalne.

Zapraszamy na nasze strony!

Zespół zdrowapolka.pl