Na jakie dolegliwości skarżą się osoby zarażone koronawirusem?

15-04-2020

Na jakie dolegliwości skarżą się osoby zarażone koronawirusem?

Koronawirus – czy mogę się zarażić COVID-19 i w jaki sposób ?

 

Do najczęstszych objawów koronawirusa COVID-19 należy zaliczyć:

- gorączkę,

- zmęczenie,

- kaszel,

- w niektórych przypadkach występują bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunka.

Przebieg tych objawów związanych z koronawirusem najczęściej zaczyna się łagodne i stopniowo.

- należy pamiętać, że niektóre osoby zarażają się, a przebieg choroby jest bezobjawowy, nie czują się źle.

Około 80 procent pacjentów dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia (np. szpitalnego).

Według danych około 1 na 6 osób, które zachorują na koronawirusa typu COVID-19, poważnie choruje i ma trudności z oddychaniem. Kto zatem jest szczególnie narażony na zarażenie koronawirusem? W grupie osób o podwyższonym poziomie narażenia są przede wszystkim:

- osoby starsze,

- ludzie z podstawowymi problemami medycznymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem lub cukrzyca,

- pacjenci z osłabioną odpornością.

W przypadku wystąpienia u osoby gorączki, kaszlu, trudności w oddychaniu – powinna zgłosić się o pomoc medyczną.

 

Co mogę zrobić, aby się zabezpieczyć i zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa?

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) środkami ochrony przed COVID-19 dla wszystkich są przede wszystkim:

1. informacja - bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami na temat - koronawirus. Informacje są dostępne na stronie internetowej WHO oraz za pośrednictwem krajowego i lokalnego urzędu zdrowia publicznego. Regularnie sprawdzaj najnowsze informacje, zalecenia, nakazy, gdyż sytuacja zmienia się dynamicznie i jest nieprzewidywalna.

Należy pamiętać, że władzom w Chinach i niektórych innych krajach udało się spowolnić lub powstrzymać wybuchy epidemii COVID-19 .

Jak można zmniejszyć ryzyko zarażenia, rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19, stosując kilka prostych środków ostrożności:

A. regularnie i bardzo dokładnie myj ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub myj je wodą z mydłem. Dlaczego? Mycie rąk mydłem i wodą lub pocieranie rąk na bazie alkoholu zabija wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach.

B. zachowaj co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdej osoby która kaszle lub kicha. Dlaczego? Kiedy ktoś kaszle lub kicha, rozpyla małe kropelki płynu (aerozolu) z nosa lub ust, które mogą zawierać koronawirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz oddychać kroplami, w tym wirusem COVID-19, jeśli osoba kaszląca ma chorobę.

 

Do kolejnych zaleceń zmniejszających zarażenie się koronawirusem, należą:

C. unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni i mogą zbierać wirusy, w tym koronawirus. Zanieczyszczone, brudne ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa lub ust. Stamtąd wirus może dostać się do twojego ciała i spowodować zachorowanie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.zdrowapolka.pl/category/maski-na-twarz

D. upewnij się, że ty i ludzie wokół ciebie przestrzegacie higieny dróg oddechowych. A jak można to zrobić? Oznacza to zakrycie ust i nosa zgiętym łokciem lub tkanką podczas kaszlu lub kichania. Następnie natychmiast usuń zużytą tkaninę. Dlaczego? Kropelki rozprzestrzeniają koronawirusa. Przestrzegając zasad higieny układu oddechowego, chronisz ludzi wokół siebie przed wirusami, takimi jak przeziębienie, grypa i COVID-19.

Maseczki jednorazowe mogą pomóc https://www.zdrowapolka.pl/category/maski-na-twarz-maseczki-jednorazowe

lub wielorazowe np. bawełniane https://www.zdrowapolka.pl/category/maski-na-twarz-maski-bawelniane

Ponadto należy pamiętać o:

E. zostań w domu, jeśli źle się poczujesz. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się o pomoc lekarską i wcześniej zadzwoń. Postępuj zgodnie ze wskazówkami lokalnego urzędu zdrowia. Dlaczego? Władze krajowe i lokalne mają najbardziej aktualne informacje na temat sytuacji w Twojej okolicy. Zadzwoń z wyprzedzeniem, aby Twój lekarz mógł szybko skierować Cię do właściwej placówki medycznej. To również ochroni cię i pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów (w tym koronawirusa) i innych infekcji.

F. bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi koronawirusa (miasta lub obszary lokalne, w których rozpowszechnia się COVID-19 zmieniają się dynamicznie). Unikaj podróżowania, przemieszczania się jeżeli jest to możliwe - szczególnie jeśli jesteś osobą starszą lub masz cukrzycę, chorobę serca lub płuc. Dlaczego? Masz większą szansę na złapanie koronawirusa.

 

Bibligrafia: who int (14.04.2020)