Nadwaga. Jak stracić na wadze ?

19-09-2017

Nadwaga. Jak stracić na wadze ?

Tłuszcz stanowi od 10 – 20% masy ciała dorosłego mężczyzny i 25% masy ciała dorosłej kobiety. Ilość większa jest niezdrowa i niepotrzebna, a także zwiększa ryzyko zachorowania np. na cukrzycę, nadciśnienie i zapalenie stawów. Większość populacji osiąga swój optymalny ciężar w wielu kilkunastu lat i stopniowo nieznacznie przybiera z wiekiem na wadze, osiągają apogeum około pięćdziesiątki.

W większości przypadków przyrost ciężaru ciała związany jest ze zbyt obfitym odżywianiem się i można tu poradzić za pomocą zrównoważonej diety odchudzającej, ale czasami nadwaga może wynikać z przyczyn medycznych.

niezdrowe jedzenie

Jeśli masz problemy z otyłością lub nadwagą, to przyczyną może być to, że Twój organizm nie zużywa całej dostarczonej mu energii. Aby schudnąć musisz spalać więcej energii niż przyjmujesz, przede wszystkim zmieniając sposób odżywiania, a także zażywając więcej ruchu.

Należy unikać drastycznych diet, które nie przynoszą trwałych efektów, ponieważ nie pobudzają one do wytwarzania nowych i zdrowych nawyków żywieniowych.

Efektywniejsze jest zastosowanie diety etapowej, która pomaga stopniowo zmieniać nawyki żywieniowe.

 

Poniższe punkty pomogą Tobie wprowadzić w życie zmiany w nawykach żywieniowych.

 

1. Postaraj się zlikwidować lub ograniczyć wszystkie pokarmy z grupy 1. słodkie i wysokokaloryczne. Ponadto ogranicz spożycie alkoholu do co najwyżej jednego kufla piwa lub dwóch lampek wina lub dwóch małych wódek albo ich odpowiedników. W przypadku, gdy pijasz mocne trunki, stosuj niskokaloryczne koktajle lub niesłodzone soki owocowe.

Jedz normalne porcje pokarmów z grypy 2 i 3.

w ciągu 14 dni powinna nastąpić zauważalna zmiana w wyglądzie.

2. Jeśli po dwóch tygodniach nie nastąpił spadek ciała, przestań spożywać pokarmy z grupy 1 ogranicz do połowy porcje pokarmów z grupy 2 i jedz do syta pokarmy z grupy 3.

Ogranicz jeszcze bardziej spożycie alkoholu lub zrezygnuj zeń całkowicie.

3. W przypadku gdy po kolejnych 2 tygodniach nie uda Ci się stracić na wadze, ogranicz do połowy dawki pokarmów z grupy 3 i jedz możliwie jak najmniej pokarmów z grupy 2.

Zasięgnij porady lekarza, jeśli po dalszych 4 tygodniach nie stracisz na wadze.

 

Mięso

Jarzyny

Nabiał

Ryby

Inne

1. grupa pokarmów

Tłuszcz widoczny na mięsie

wędzonka,

kaczki, gęsi,

kiełbasy,

salami,

pasztety

 

Masło,

śmietana,

lody

 

Dania smażone cukier, czekolada,

ciasta, torty, budynie, konfitury, owoce suszone, orzechy, dżemy, miód, syropy, gęste sosy, słodkie napoje

 

2. grupa pokarmów

Polędwica wołowa, mięso jagnięce, wieprzowina

Fasola, soczewica

Jajka, sery inne niż twaróg, pełne mleko

Tłuste ryby (śledź, makrela, sardynki, tuńczyk w oleju)

Makaron lub ryż, chleb, chleb chrupki, gęste zupy, niesłodz. Wyroby mączne, margaryna, nienasyc. Tłuszcze roślinne

3. grupa pokjarmów

Drób poza kaczką i gęsią (bez skóry) ozory, wątróbka, nerki, itp.

Ziemniaki, warzywa (surowe lub lekko obgotowane) zupy czyste i wywary jarzyn.

Chude mleko, jogurt, twaróg

Nietłuste ryby (okoń, dorsz) skorupiaki (kraby, krewetki) tuńczyk z wody

Otręby, świeże owoce, niesłodz. Soki owocowe

 

 

Ruch

Do zrównoważonego bilansu energetycznego oprócz dostarczenia energii – jedzenia, należy również zaliczyć aktywność fizyczną. Regularny ruch powinien być stałym elementem dnia. Wybierz taki ruch, który sprawia Tobie największą radość i ćwicz od 30 – 60 minut (mogą to być spacery, jazda na rowerze, itd.)

 

Jak zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia?

Z natury dążymy do przyjemności, a nie do wyrzeczeń. Dlatego lepiej jest nie wyrzekać się czegoś, lecz zastępować niezdrowe nawyki lepszymi, zdrowymi przyzwyczajeniami. (tłustą wieprzowinę łatwiej zamienić na drób bez skóry, niż zrezygnować z mięsa w ogóle. Podobnie jest ze słodyczami, łatwiej je zastąpić owocami, niż całkowicie z nich zrezygnować) Jest to ważne, gdy zaczynamy przestawiać się na inny sposób odżywiania. Całkowita rezygnacja jest znacznie trudniejsza i nie wszyscy mogą sobie z tym poradzić.