Niebezpieczeństwo otyłości w dzieciństwie?

08-05-2018

Coraz więcej dzieci jest otyłych, alarmują wszystkie media. Ale co my dorośli robimy, aby nasze dzieci były zdrowe i nie nie miały problemu z nadwagą?

 

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że otyłość to zagrożenie zdrowia. Osoby które już w dzieciństwie miały problemy z nadwagą, często borykają się z tym problemem także w życiu dorosłym. Wiążą się z tym dodatkowo problemy z krążeniem, chodzeniem – obciążone są stawy, mogą wystąpić także schorzenia serca, cukrzyca, nadciśnienie, itd.

 

Niektórzy pediatrzy sądzą, że dzieci otyłe mają większą skłonność do zapadania na infekcje klatki piersiowej, niż ich szczuplejsi rówieśnicy. Ponadto należy wspomnieć również o próchnicy, z którą dzieci z nadwagą mają większe problemy, ponieważ jedzą duże ilości słodyczy, piją słodzone napoje. Dzieci otyłe nie wykazują chęci uprawiania sportów, biegania, dlatego też trudniej im spalić nadmiar spożytych kalorii.

 

Dzieci otyłe są często wyśmiewane przez rówieśników, wykluczane z grupy, stają się celem okrutnych kpin, co wpływa niekorzystnie na ich psychikę. Gdy wkraczają w okres dojrzewania są bardziej nieśmiałe, mają kompleksy, trudno jest im nawiązywać nowe znajomości, ponieważ siebie nie akceptują.

 

Jak pomóc dziecku schudnąć, gdy ma nadwagę lub jest otyły?

Co robić, aby nie być grubasem?

 

1. dieta

- zmiana nawyków żywieniowych

- wyeliminowanie z diety słodyczy, cukru, słodzonych napoi, ciastek, sucharów, budyniów, białego pieczywa

- 5 posiłków, co 3 godz.

- nie podjadanie

- zastąpić soki, syropy, wodą najlepiej niegazowaną,

- potrawy powinny być gotowane, pieczone w piekarniku bez dodatku tłuszczów, na grillu

- należy ograniczyć tłuszcze takie jak smalec, olej, margaryna,

- miejsce słodkich przekąsek takich jak batony, lody, chipsy zastąpić owocami i warzywami

 

2. ruch to zdrowie

im bardziej nasze dziecko będzie aktywne fizycznie, ty więcej spali kalorii i nadmiar tłuszczu. Zachęcajmy nasze pociechy do uprawiania sportu, pływania, jazdy na rowerze i aktywności na świeżym powietrzu. Link do produktu:

https://www.zdrowapolka.pl/rower-rehabilitacyjny-trojkolowy-dla-dzieci-do-40kg.html

 

3. wsparcie psychiczne

ze strony najbliższych pomoże dziecku przełamać lęki i obawy przed wprowadzeniem zmian w dotychczasowym życiu. Świadomość wprowadzenia zmian w nawykach żywieniowych dla całej rodziny, pozwoli na szybkie i skuteczne pozbycie się zbędnych kilogramów. Ruch przez zabawę zachęci dziecko do wysiłku fizycznego. A upewnienie dziecka o naszej miłości zwiększy prawdopodobieństwo osiągnięcia celu i sukcesu.

 

Służymy również pomocą i informacją dotyczącą znalezienia i uzyskania dofinansowania z różnych instytucji takich jak PCPR, MOPR oraz fundacji.

Zapraszamy na nasze strony.

Zespół zdrowapolka.pl

 

Uwaga: Wykonywanie ćwiczeń jest zależne od stanu zdrowia - bezwzględnie w każdym przypadku należy zasięgnąć porady lekarza.