Jaką maseczkę na twarz wybrać jednorazową, bawełnianą czy z filtrem?

17-04-2020

Jaką maseczkę na twarz wybrać jednorazową, bawełnianą czy z filtrem?

Maseczka na twarz, maseczki antybakteryjne - które są najlepsze w walce z koronawirusem?

 

Obowiązek zakrywania nosa i ust, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 roku, wszedł w życie z dniem 16 kwietnia 2020 roku. Czym można zakrywać twarz, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem? Twarz można zakrywać przy pomocy następujących rzeczy:

- odzieży lub jej części,

- maski na twarz,

- maseczki na twarz.

Ale czym kierować się przy wyborze masek ochronnych? Na co należy zwrócić uwagę oraz czym różnią się poszczególne modele? Biorąc pod uwagę czas noszenia i ważność danego produktu może my wyróżnić następujące grupy.

Do pierwszej grupy możemy zaliczyć maseczki jednorazowe, czyli takie które spełniają swoją funkcję do kilku godzin, jak w linku https://www.zdrowapolka.pl/maseczka-jednorazowa-3-warstwowa-na-gumki.html Najczęściej są to maski medyczne, czy maseczki chirurgiczne. Po zdjęciu maski ochronnej należy ją wyrzucić do kosza do śmieci zmieszanych. Nie można jej prać, a w zależności od modelu sterylizacja lub dezynfekcja wymaga specjalistycznego sprzętu i nie można tego zrobić w domu. Są wygodne w użytkowaniu i komfortowe, ponieważ musimy tylko pamiętać, aby je prawidłowo zakładać i zdejmować, nie dotykając jej zewnętrznej powierzchni. Wystarczy przed założeniem umyć dokładnie ręce wodą i mydłem przez co najmniej 30 sekund lub użyć środka do dezynfekcji rąk. Czynność tą powtarzamy po zdjęciu maseczki ochronnej z twarzy.

 

Jak pozbyć się wirusa z maseczki wielorazowej np. bawełnianej?

Drugą grupą maseczek na twarz są maski wielokrotnego użytku, jak w linku https://www.zdrowapolka.pl/maseczka-wielorazowa-bawelniana-z-gumkami.html

Ich główną zaletą jest długotrwały termin przydatności. Czyli można je nosić wielokrotnie, przez dłuższy czas. Ale należy pamiętać o tym, aby maseczkę wielorazową po każdym użyciu wyprać, najlepiej wygotować i wyprasować żelazkiem. Dlaczego? Tylko w temperaturze 92 stopni Celsjusza koronawirus ginie. Warto więc poświęcić trochę czasu i wybrać maseczkę bawełnianą, która spełnia te wymogi. Przed zakupem maski na twarz sprawdzajmy dokładnie skład tkaniny i zalecenia dotyczące prania. Najlepiej sprawdza się bawełna klasy 1 z grubo i gęsto tkanym splotem.

Przed czym mają nas chronić maseczki? Przede wszystkim stosowane są w celu zapobiegania dotykania twarzy, a w szczególności okolic oczu, ust, nosa. Mając na rękach koronawirusa jesteśmy w stanie dotykając okolice twarzy zarazić się. Nosząc maskę na twarzy czy to jednorazową, czy wielorazową chronimy siebie, ale też innych, ponieważ niektóre osoby nie mają żadnych objawów, a są nosicielami koronawirusa i w ten sposób mogą zarażać. Ważne jest aby każdy człowiek oprócz noszenia maseczki na twarzy odpowiednio i często mył ręce lub je dezynfekował.

 

Jak prawidłowo myć ręce, aby nie zarazić się koronawirusem?

Jest to prosta instrukcja do której potrzeba - ciepłej wody i mydła oraz odpowiedniej techniki. Ważny jest także czas mycia – to 30 sekundy, które idealnie odmierza się śpiewając np. 2 x „Happy Birthday”. Zaczynamy od rozprowadzania mydła na zwilżonych dłoniach:

- najpierw na spodzie, następnie na wierzchu,

- pamiętamy o przestrzeniach między palcami

- paznokciach

- osobno myjemy kciuk, ujmując go osobno w drugą dłoń,

- pamiętamy o nadgarstkach

- po 30 sekundach spłukujemy ręce ciepłą wodą i wycieramy w czysty ręcznik.

Według powyższej techniki, ręce myjemy jak najczęściej nie zapominając robimy to obowiązkowo zawsze po powrocie np. z zakupów, z pracy, itd. W czasie podwyższonego ryzyka zarażenia się koronawirusem unikamy zatłoczonych miejsc, witamy się nie podając ręki, zachowujemy odstęp co najmniej 1 metr od innych osób, nie gromadzimy się, nosimy maseczki na twarzy. Pamiętajmy, że zachowując ostrożność i odpowiednią higienę zmniejszamy ryzyko zarażenia się koronawirusem.