Skoliometr pediatryczny do czego jest wykorzystywany?

29-03-2018

Skoliometr pediatryczny jest urządzeniem do wykonywania pomiarów. Przyrząd ten to inklinometr, który jest zaprojektowany w celu wykonywania pomiarów stopnia asymetrii tułowia lub kąta rotacji tułowia badanej osoby. Takie pomiary przeprowadza się w trakcie badań kontrolnych dzieci w wieku 10 lat i starszych. Pozwala to na wczesne wykrycie wad kręgosłupa i postawy u dzieci. Podczas badań na konsultacje kierowanych jest około 3 procent badanych, w tym około 0.3 % przebadanych dzieci wymaga zastosowania aparatów ortopedycznych (gorsetów), a około 0,1% przebadanych dzieci wymaga przeprowadzenia zabiegu usztywnienia między trzonowego.

Jak korzystać ze skoliometru pediatrycznego?

Badanie kontrolne uznaje się za pozytywne, jeśli odczyt na skoliometrze wynosi 7 lub więcej stopni na dowolnym odcinku kręgosłupa. Jak prawidłowo wykonać badanie?

1. Ustawić badaną osobę tyłem do siebie.

2. poprosić o wyciągnięcie ramion do przodu i złączenie wewnętrznych części dłoni, jak przy skoku do wody.

3. Poprosić o powolne skłonienie się do przodu i zatrzymania się, gdy barki znajdą się na poziomie bioder. Proszę zwrócić uwagę na wypukłość żeber i/lub brak symetryczności boków (w części tylnej od dołu).

4. Przed rozpoczęciem pomiaru przy pomocy skoliometru dopasować wysokość zgiętej pozycji badanej osoby w celu jak najlepszego ukazania zdeformowania kręgosłupa. 

5. Umieścić skoliometr w poprzek deformacji, pod kątem prostym w stosunku do ciała, tak aby znak 0 znalazł się nad wierzchołkiem kręgosłupa. pozwolić, by skoliometr delikatnie oparł się na skórze, nie naciskać. Odczytać kąt obrotu.

Link do produktu:

https://www.zdrowapolka.pl/skoliometr-pediatryczny-artykuly-pomiarowe.html

https://www.zdrowapolka.pl/skoliometr-metalowy.html

 

Zapraszamy do kontaktu i zakupów, nasi konsultanci są do Państwa dyspozycji.