Rotor elektryczny MOTOmed Viva 2 light / przy spastyczności, stanach napięcia, zesztywnienia

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: RECK MOTOmed
  • Dostępność: Produkt sprowadzany pod zamówienie
  • szt.
  • 12 916,00 zł
  • Niedostępny

Program rozluźniający spastyczność dzięki automatycznej zmianie ruchu kierunku obrotów
- opracowany został na podstawie następującej zasady fizjoterapeutycznej: Spastyczność zgięciową można rozluźnić rozciągając mięśnie, natomiast spastyczność w stanie rozciągniętym rozluźnia się poprzez zgięcie. Urządzenie automatycznie rozpoznaje rodzaj skurczu, a program rozluźniający spastyczność z automatyczną zmianą kierunku ruchu zadziała w następujący sposób: silnik zatrzymuje się łagodnie, nogi / ramiona są odciążone i po przerwie zaczyna się ruch w przeciwnym kierunku. Ruch ten jest powtarzany, aż skurcz zostanie rozluźnioy.

 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

 

MOTOmed viva 2 light urządzenie do trningu pasywnego i aktywnego nóg 

Wskazania / Cele terapii z roterem rehabilitacyjnym MOTOmed:


                                 



Terapia ruchowa jest szczególnie wskazana przy:
- stwardnieniu rozsianym,
- udarach i wylewach,
- porażeniach kończyn górnych i dolnych (paraplegii, tetraplegii),
- paraliżach spastycznych,
- chorobie Parkinsona
- innych schorzeniach neurologicznychi geriatrycznych,
- jak i różnego rodzaju ograniczeniach sprawności fizycznej.

Aby poprawić umiejętność chodzenia....
Możesz sam przyczynić się do wzmocnienia i ytrzymania podstawowej sprawnośći fizycznej - składają się na nie koordynacja, siła miśni, wytrzymałość) która konieczna jest w procesie chodzenia oraz niezbędna, by móc kontrolować ruchy.

Aby zredukować spastyczność...
Można doprowadzić do rozluźnienia mięni podczas spastycznego skurczu, przy podwyższonym napięciu mięśniowym oraz przy ogólniej nieruchomości.

  NAPĘD ROZLUŹNIAJĄCY
Rozluźnienie spastyczności, stanów napięcia, zesztywnień


W ramach terapii spastycznej MOTOmed rozróżniamy długotrwałe napięcia mięśniowe (podwyższony tonus) oraz występujące nagle skurcze mięśni (spazmy). W celu rozluźnienia tych dwu różnych form spastyczności konieczne są różne sposoby reagowania na nie. Napęd rozluźniający MOTOmed przeznaczony jest do rozluźniania długotrwałych napięć mięśniowych. Natomiast do rozluźniania nagle występujących skurczów zainstalowano program antyspastyczny z automatyczną zmianą kierunku obrotów (pedałowania).

Napęd rozluźniający MOTOmed przeciwdziała długotrwałemu napięciu mięśniowemu (Spastyczność = zwiększone napięcie mięśniowe)

Mięśnie nóg i ramion są napięte i sztywne. Dzięki łagodnemu i płynnemu ruchowi można rozluźnić mięśnie i powoli zredukować ich napięcie. Aby to umożliwić skonstruowano dla urządzenia MOTOmed wyjątkowo łagodny system napędowy: napęd rozluźniający MOTOmed. Moc napędu przekazywana jest dzięki odpowiedniemu paskowi bez zrywów i szarpnięć.


Ochrona ruchu i program rozluźniający spastyczność, z automatyczną zmianą kierunku ruchu pedałów

Podczas wykonywania ruchu może nagle dojść do nagłego skurczu spastycznego . Następuje wtedy blokada ruchu.

Spastyczność tego rodzaju może zostać rozpoznana przez oprogramowanie MOTOmed „ochrona ruchu“, natomiast program „rozluźnianie spastyczności“ oparty na zasadzie automatycznej zmiany kierunku obrotu pedałów pomoże rozluźnić spastyczny skurcz.

Ochrona ruchu MOTOmed
„obserwuje“ stan napięcia mięśniowego podczas całego ćwiczenia. Nawet najmniejszy skurcz powoduje natychmiastowe zatrzymanie pracy urządzenia. 

Wyjątkowość ograniczenia mocy silnika polega na tym, że bez względu na to jak zmienia się podstawowe napięcie mięśniowe, „ochrona ruchu“ dopasowuje się automatycznie do każdej zmiany, pozostając optymalnie czuła na wszelkie wahania napięcia mięśni. Przy nagle występującym skurczu mięśniowym urządzenie zatrzymuje się natychmiast, a program bazujący na automatycznej zmianie kierunku ruchu obrotowego spowoduje rozluźnienie skurczu spastycznego.


Program rozluźniający spastyczność dzięki automatycznej zmianie ruchu kierunku obrotów
- opracowany został na podstawie następującej zasady fizjoterapeutycznej: Spastyczność zgięciową można rozluźnić rozciągając mięśnie, natomiast spastyczność w stanie rozciągniętym rozluźnia się poprzez zgięcie. Urządzenie automatycznie rozpoznaje rodzaj skurczu, a program rozluźniający spastyczność z automatyczną zmianą kierunku ruchu zadziała w następujący sposób: silnik zatrzymuje się łagodnie, nogi / ramiona są odciążone i po przerwie zaczyna się ruch w przeciwnym kierunku. Ruch ten jest powtarzany, aż skurcz zostanie rozluźnioy.

TERAPIA RUCHOWA MOTOmed: 
Aby wykorzystać pozostałe siły mięśni...

można odnależć i odbudować ukryte siły mięśni hamowane dotychczas podczas spastyczne skurcze lub nie wystarczające do wykonania pełnego ruchu.

Aby wzmocnić się mentalnie i poprawić samopoczucie ...
Ruch to dobry uczynek dla ciała i duszy. Popraw swoje samopoczucie i uwolnij ukrytą energię.

Aby złagodzić skutki braku ruchu...
takie jak:
- problemy z ukrwieniem szczególnie nóg,
- sztywnienie stawów,
- zanik mięśni,
- problemy z trawieniem oraz opróżnianiem pęcherza,
- łamliwość kości - osteoporoza,
- zbieranie się wody w nogach - obrzęki,
- osłabienie układsu krążenia,
- wysokie ciśnienie,
- zaburzenia przemiany materii - np. cukrzyca. 

RUCH Z URZĄDZENIEM MOTOmed

Jakie ćwiczenia umożliwia rotor MOTOmed?
1. ćwiczenia pasywne: ruch i rozluźnienie następują dzięki pracy silnika
Pasywny ruch bez użycia siły mięśni jest ważny dla stawów, ponieważ chroni je przed sztywnieniem. Poza tym powoduje rozluźnienie mięśni i redukcję spastyczności. Podczas pasywnego treningu pojawia się ukrwienie mięśni oraz następuje optymalne ich zaopatrzenie w tlen i inne elementy odżywcze. Ruch który przynosi ulgę.

2. ćwiczenia z asystą: czyli przy wsparciu silnika.
Ćwiczący wykorzystuje podczas treningu mniej siły własnych mięśni, ponieważ silnik MOTOmed wspiera aktywność istniejącej jeszcze siły mięśni poprzez funkcję PEDAŁOWANIE WSPOMAGANE / SERVO. W ten sposób można prowadzić trening siłowy i wytrzymałościowy nawet przy minimalnej sile własnych mięśni. Możliwe jest odkrycie i wzmacnianie pozostałej siły mięśni, nie wystarczającej dotychczas do wykonywania aktywnego ruchu lub blokowanej przez skurcze spastyczne. RUCH KTÓRY POMAGA I MOTYWUJE.

3. ćwiczenia aktywne: korzystając z własnych sił, po dokładnym ustawieniu oporu. 
Ćwiczący może trenować aktywnie pokonując dokładnie dozowane stopnie oporu - od bardzo niskiego - do bardzo wysokiego. Jeżeli wystąpią objawy zmęczenia, ćwiczący może w każdej chwili przerwać trening. W takim przypadku silnik przejmie automatycznie trening i będzie biernie poruszał nogami lub ramionami. Poprawia się ulrwienie. Do mięśni dostarczana jest optymalna dawka tlenu oraz substancji odżywczych, dzięki czemu następuje ich szybka regeneracja i już po paru minutach są w stanie brać aktywny udział w treningu. Wpływa to pozytywni na czas trwania aktywnego treningu oraz na wyniki osiągane poprzez terapię.
RUCH KTÓRY DODAJE SIŁ.

ROTOR MOTOmed VIVA LIGHT to:
- Napędzane silnikiem urządzenie do terapii ruchowej – posiadające optymalne wyposażenie podstawowe, skonstruowane tak, aby osoby niepełnosprawne mogły je z łatwością obsługiwać.
- Urządzenie nadaje się idealnie do treningu ruchowego w:

  • sanatorium,
  • w domu,
  • czy w domu opieki,
  • do ćwiczeń aktywnych, pasywnych,
  • do ćwiczeń z asystą.

- Urządzenie można łatwo przemieszczać dzięki kółkom, a metalowa konstrukcja sprawia, że jest bardzo stabilne.
- Nie zajmuje więcej miejsca niż krzesło.

- Urządzenie MOTOmed viva2 posiada duży ekran (ok. 11,3 x 8,4 cm) i duże, dobrze wyczuwalne dotykiem przyciski.
- Nadaje się szczególnie dla pacjentów z: 

- ograniczoną motoryką ręki, dłoni i palców (duże przyciski, podpórka pod dłonie)
- zaburzeniami wzroku (duże cyfry i symbole; ok. 2 cm wysokości)
- ograniczonymi siłami własnymi i zaburzeniami wrażliwości dotykowej (wyczuwalne i widoczne różnice pomiędzy aktywnymi i pasywnymi fazami treningu)
-

ogólnymi trudnościami w rozumieniu obsługi urządzeń (wbudowana automatyczna pomoc w obsłudze)




Samodzielne i, przede wszystkim, bezpieczne ćwiczenie w stanach paraliżu, spastyczności, czy osłabienia są konieczne, aby:

- ćwiczyć często, codziennie
- osiągać sukcesy terapeutyczne
- stosunek kosztów do korzyści był jak najlepszy

 

- Podpórki zabezpieczające na stopy
  • podstawki -wyściełane są miękkim, nieśliskim materiałem,
  • wysoka obudowa wokół podpórek zabezpiecza stopy przed kręcącymi się prętami, do których przymocowane są pedały;
  • umożliwiają wygodne ustawienie stóp i zabezpieczenie ich miękkimi wiązaniami w obrębie stawu skokowego (na życzenie również w obrębie dużego palca).


DANE TECHNICZNE:

OPROGRAMOWANIE, ELEKTRONIKA
Obsługa monitora urządzenia, za pomocą przycisków.brak programów w porównaniu do urządzenia MOTOmed viva2 ( posiada 14 programów terapeutycznych).
MOTOmed viva2 light posiada tylko podstawowy program. Program do rozluźniania spastyki, zgodny z terapeutyczną zasadą automatycznej zamiany kierunku pedałowania, niewymagający manualnego wyboru rodzaju występującej spastyki. Automatyczne rozpoznawanie nawet najmniejszej spastyki. Elektroniczny przycisk, uaktywniający funkcję pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu (zapinanie nóg), umożliwiający obracanie pedałów i ich  zatrzymywanie w dowolnej pozycji na osi obrotu.


Przycisk z wyłącznikiem bezpieczeństwa. Trening symetryczny kończyn dolnych lub górnych: jednoczesne wyświetlanie danych o wysiłku, oddzielnie lewej i prawej strony. Pomiar początkowego, końcowego oraz średniego napięcia mięśniowego. Analiza treningu: widoczne dane o treningu oraz uzyskany postęp, podczas treningu, ewentualnie po jego zakończeniu na monitorze pokazują się wymiennie następujące dane:

TRENNIG PASYWNY:

  • prędkość (obroty na minutę).
  • czas treningu (min).
  • stopień trudności (napięcie mięśniowe)
  • przebyty odcinek (km).


TRENNIG AKTYWNY:

  • wspomaganie pedałowania.
  • zużyta energia (Joule / kcal )
  • osiągnięcia prawej i lewej strony ( symetria ).
  • opór hamulców ( bieg / stopień obciążenia).
  • dane o osiągnięciach (siła nacisku na pedały w Watt)
  • części treningu biernego i aktywnego pokazywane są osobno ( droga, czas).

 

SPECYFIKACJA:

  • wytrzymała i stabilna konstrukcja metalowa, rozciągana podstawa.
  • metalowa obudowa silnika i wewnętrznych przewodów, doprowadzających napięcie 230V.
  • możliwość ustawienia obrotów od 1 do 60 na minutę.
  • duży ekran (85 mm x 115 mm). Dobra kontrastowość.
  • stacjonarna jednostka obsługi z 8 dużymi, wyczuwalnymi przez dotyk przyciskami oraz automatyczna instrukcja obsługi Menu urządzenia w języku polskim.
  • specjalny przycisk „wspomaganie pedałowania” wyczuwalne i widoczne przejście z treningu biernego na pasywny. Samodzielna aktywność pacjenta zostaje natychmiast rozpoznana, na ekranie pokazuje się symbol przedstawiający rower. Od momentu w którym pacjent przestaje pedałować, prędkość zostaje automatycznie zredukowana. urządzenie łatwe w transporcie dzięki dwóm rolkom ułatwiającym przesuwanie. Wyściełane gąbką obejmy na stopy wraz z rzepami mocującymi
  • dwustopniowa zamiana wielkości zamachu pedałów (70 i 125 mm).
    stały, osobny uchwyt dla zwiększonego bezpieczeństwa podczas treningu nóg
  • wysokość i odległość uchwytu można łatwo zmieniać bez konieczności użycia narzędzi. odstęp pomiędzy stopami 16 cm (wewnętrzna strona).


MOTOmed VIVA 2 LIGHT to urządzenie które występuje w 2 wariantach:
1. do treningo aktywnego i pasywnego nóg,

2. do treningo aktywnego i pasywnego nóg i rąk.
Cena rotora uzależniona jest od rodzaju urządzenia i dodatkowego wyposażenia.


Różnice pokazuje zdjęcie poniżej.



DODATKOWE WYPOSAŻENIE DO ROTORA:
DLA NÓG
1. Prowadnice na nogi z obejmami na łydki (para)
Nr kat. 502


- bezpieczne prowadzenie nóg bez względu na rodzaj objawów powodowanych paraliżem
 
-

przyjemne w dodytku zapięcia w formie pasków z flauszu

 
- łożyskowane przegubowo, możliwość przestawiania wysokości
 
- plastyczność prowadnic umożliwia dopasowanie ich do kształtu łydek
 
- przeznaczone do aktywacji mięśni łydek i stawów skokowych (od 30-50° fleksji prostującej do 20-30° fleksji zgięciowej)


2. Samoobsługowe wiązania (para)
Nr kat. 506


- miękkie wałki z gąbki delikatnie i bezpiecznie mocują stopy zapewniając bezpieczną pozycję nawet przy silnej spastyczności
 
- fułatwiają szybkie wpięcie i wypięcie stóp bez pomocy drugiej osoby; dalszym ułatwieniem jest „pomoc przy wsiadaniu“ (szczególnie ważna w momencie, kiedy terapia MOTOmed osiąga jedno ze swoich założeń i konieczne jest udanie się do toalety)
 
- zalecane również jeżeli z urządzenia korzysta się w klinice lub domu pomocy


3. Szybkie przestawianie promienia zamachu pedałów
Nr kat. 507
również jako element doposażający nr kat. 507N 


- szczególnie przydatne, gdy konieczne jest częste przestawianie promienia (np. tam, gdzie z urządzenia korzysta wielu pacjentów)
 
- fumożliwia łatwe szybkie ustawienie promienia bez użycia narzędzi: ważne ze względu na różny wzrost pacjentów oraz na indywidualnie zróżnicowaną ruchomość stawów
 
- przestawiać można bezstopniowo lub 4-stopniowo (od 45 mm do 125 mm) w celu uzyskania dokładnego ustawienia po obu stronach, aby ruch obrotowy był równomierny
 
- zaleca się przy sztywnieniu stawów i spastyczności



DODATKOWE WYPOSAŻENIE DO ROTORA:
DLA RĄK

1.Aktywny i pasywny trener ramion i górnej części tułowia (zamiast należącego do wyposażenia podstawowego uchwytu do trzymania)
Nr kat. 250
możliwe również jako element doposażający nr kat. 250N 

Cecha szczególna: możliwość przesuwania statywu w obrębie strefy ćwiczeniowej, dzięki czemu trening górnej części tułowia nie ogranicza w żaden sposób nóg, a trening nóg odbywa się absolutnie bez przeszkód. 


- do aktywnego i pasywnego ćwiczenia mięśni rąk, ramion i pleców
 
- urządzenie stoi bardzo pewnie (możliwość przedłużenia podstawy urządzenia)
 
- wysokość urządzenia można dopasować bez narzędzi ustawiając optymalną pozycję dla ćwiczącego
 
- wszelkie zaprogramowane funkcje (liczba obrotów, moc silnika, opór, program rozluźniający spastyczność dzięki automatycznej zmianie kierunku ruchu obrotów, do przodu lub do tyłu, pedałowanie wspomagane, itd.) mogą być uaktywniane poprzez stację obsługi, tak jak przy treningu nóg (trening symetryczny można zamówić dodatkowo)
 
- włącznie z uchwytem do trzymania, do treningu nóg


2. Aktywny trener ramion i górnej części tułowia (włącznie ze statywem) (zamiast należącego do wyposażenia podstawowego uchwytu) 
Nr kat.218
możliwe jako element doposażający; nr kat. 218N


- do aktywnego ćwiczenia mięśni rąk, ramion i pleców
 
- możliwość ręcznego bezstopniowego przestawiana obciążenie hamulców
 
- możliwość wysunięcie ze strefy ćwiczeniowej
 
- wysokość urządzenia można dopasować bez narzędzi ustawiając optymalną pozycję dla ćwiczącego
 
- włącznie z uchwytem do trzymania, do treningu nóg (uchwyt można wysunąć z obszaru ćwiczeń)

3. Uchwyt do trzymania - tetra (para)
Nr kat. 555

- umożliwia samodzielne i łatwe ułożenie rąk
 
- możliwe jest dopasowanie zapięcia stawów przegubowych
 
- nadaje się szczególnie dla osób z tetraplegią (uchwyty podobne jak w rowerze na ręce: Handy-Bike) oraz częściowo dla pacjentów po wylewach

4. Uchwyty pionowe z podpórką pod dłonie (para)
Nr kat. 557

- dla użytkowników, którzy mogą się częściowo sami trzymać
 
- z podpórką pod dłonie
 
- z zabezpieczeniem przed ześliźnięciem się ręki na boki
 
- nadaje się szczególnie dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

Umocowanie dłoni przy pomocy „mankietów“ na przeguby (szt.)
Nr kat. 562


- łatwe i szybkie mocowanie sparaliżowanej lub osłabionej dłoni do trenera rąk, czy różnego rodzaju uchwytów

Obejmy na przedramiona z podstawką pod dłonie (para)
Nr kat. 552



- mocowanie ramion przy pomocy dwóch taśm z flauszu
 
- dla użytkowników, którzy sami koordynują ruchy ramion i u których górna część tułowia jest stabilna
 
- ruchome: dopasowują się do naturalnego ruchu; ruch unikowy przedramion na boki jest możliwy
 
- ergonomicznie uformowane i wyściełane
 
- Z podkładkami w kształcie kuli pod dłonie (Nr kat. 558), możliwy jest wybór i zamocowanie innych uchwytów z naszego asortymentu (patrz niżej, nr kat. 558-560) – bez narzutu cenowego

Obejmy z „mankietami“ na przedramiona (para)
Nr kat. 556

- Umożliwiają bezpieczne zamocowanie i prowadzenie ramion w przypadku ciężkich objawów spowodowanych paraliżem; mankiety są miękko wyściełane
 
- ruchome: dopasowują się do naturalnego ruchu; ruch unikowy przedramion na boki jest możliwy.
 
- ergonomicznie uformowane i wyściełane
 
- dostępne w różnych rozmiarach (S-małe, M-średnie, L-duże, XL-bardzo duże; prosimy podać rozmiar przy zamówieniu, np. 556 rozmiar L)
 
- Z poprzecznym uchwytem (nr kat. 560), możliwy jest wybór i zamocowanie innych uchwytów z naszego asortymentu (patrz niżej, nr kat. 558-560) – bez narzutu cenowego