Glukozamina plus - 90tabl

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Laboratoria Natury
  • Dostępność: Brak
  • szt.
  • 17,50 zł
  • Niedostępny

 

 Preparat przeznaczony dla osób:

  • Dla osób starszych i obciążonych wysiłkiem fizycznym
  • Aktywnie uprawiających sport

 Glukozamina plus firmy Laboratoria Natury to kombinacja:

Glukozaminy HCL
Boswellia serrata, która wspomaga i wzmacnia działanie glukozaminy


Glukozamina plus jest suplementem diety zawierającym chlorowodorek glukozaminy oraz boswellie serrate - dwa najważniejsze składniki wzmacniające układ chrzęstno-stawowy.



Sposób użycia:
3 tabletki dziennie, 30 minut przed posiłkiem, popijając szklanką wody. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.
Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.

Składniki

Glukozamina HCL – 420mg, wyciąg standaryzowany z do zawartości 65% kwasu bosweliowego z (Boswellia serrata)

Opakowanie

90 i 180 tabletek

Uwaga

Produkt przeznaczony dla osób dorosłych. Produkt nie powinien być stosowany przez osoby  uczulone na którykolwiek z jego składników. Produkt nie jest wskazany dla kobiet w ciąży  i matek karmiących.

 

Przechowywanie

Przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci. Chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania produktu?

Nie należy przekraczać zalecanej do spożycia dziennej porcji. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik)  zróżnicowanej diety.

Pamiętaj, że zdrowy tryb życia i zrównoważony sposób odżywiania zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zachowanie dobrej kondycji.

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu.

 

Glukozamina to aminocukier, który naturalnie występuje w naszym organizmie i wchodzi w skład proteoglikanów (związki białkowo-cukrowe), które z kolei budują tkankę chrzęstną oraz nadają jej twardość i sprężystość. Gdy organizm nie dysponuje wystarczającą ilością glukozaminy, maź staje się rzadsza a stawy nie są wystarczająco „na smarowane” i stają się bardziej podatne na wyeksploatowanie i uszkodzenia. Organizm człowieka potrafi tworzyć proteoglikany i w normalnych warunkach ich uzupełnianie nie jest konieczne. Jednak w przypadku uszkodzeń aparatu ruchu, które powstają w procesie nadmiernego ścierania się powierzchni ciernych stawów (np. u sportowców) albo wskutek źle wyleczonych uszkodzeń (zerwane więzadła, torebki stawowe itp.) często dochodzi do niedoborów proteglikanów.